Pn - Pt: 8:00 - 20:00, sob. 8:00 - 15:00
Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej (85 661 01 61) Centrum Centrum Stomatologii i Periodontologii (85 653 70 61)
Close

Endodoncja (leczenie kanałowe zęba)

OPIS USŁUGI

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest jedną z najbardziej wyrafinowanych, ale też najbardziej wymagających dziedzin w nowoczesnej stomatologii. Nowoczesny sprzęt, najwyższej klasy materiały, niepotykana, mikroskopowa wręcz precyzja oraz nieprzeciętna wiedza i umiejętności specjalistów gwarantują bezpieczeństwo i komfort często wielogodzinnego leczenia.

Leczenie endodontyczne polega głównie na opracowaniu systemu nerwowego zęba (jego kanałów) poprzez dokładne oczyszczenie, dezynfekcję oraz wypełnienie specjalnym, obojętnym biologicznie materiałem. Wykorzystywane w naszym Centrum certyfikowane materiały gwarantują szczelną barierę i skuteczną ochronę przed ponownym wnikaniem bakterii.

Każdy zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu,
a ząb (pole zabiegowe) izolowany jest za pomocą koferdamu,
co zapewnia nie tylko konfort Pacjenta,
co przede wszystkim jego bezpieczeństwo uniemożliwiając kontakt
z silnymi środkami dezynfekującymi.

Ilość korzeni i kanałów może być różna, a ich kształt bardzo różnorodny (kanały wąskie, zakrzywione, maczugowe, dodatkowe). Leczenie kanałowe wymaga użycia specjalistycznych, precyzyjnych narzędzi niklowo-tytanowych. Stosuje się również wiele preparatów chemicznych, które wspomagają i utrwalają efekty leczenia.

W naszej praktyce leczenie kanałowe zajmuje wyjątkowe miejsce. W celu precyzyjnego zaplanowania i przeprowadzenia leczenia endodontycznego, korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, w tym m.in.:

  • System trójwymiarowego obrazowania
  • Endometrów renomowanych firm (mierzona długość kanału)
  • Mikroskopy z optyką Zeiss, Laica i profesjonalne lupy zabiegowe
  • Ultradźwięki, maszynowe systemy narzędzi kanałowych

Laser KaVo Key 3+, dzięku któremu jesteśmy w stanie wyleczyć zakażone kanały. Antybakteryjna terapia laserowa to łagodna i bezbolesna metoda leczenia bez skutków ubocznych.

Nasi Specjaliści

Endodoncja
Aneta Wnuczko
Aneta Wnuczko
Lekarz Dentysta
leczenie zachowawcze / endodontyczne / protetyczne
Grzegorz Szczurko
Grzegorz Szczurko
Lekarz Dentysta
Endodonta
Michał Piszczatowski
Michał Piszczatowski
Lekarz Dentysta
leczenie zachowawcze / endodontyczne
Robert Radłowski
Robert Radłowski
Lekarz Dentysta
leczenie zachowawcze / protetyka / stomatologia estetyczna
Łukasz Martyniak
Łukasz Martyniak
Lekarz Dentysta
leczenie zachowawcze / endodontyczne

Pytania / Odpowiedzi

1Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Leczony ząb izolowany jest za pomocą koferdamu (guma izolująca), (zdjęcie koferdam) co zapewnia unikanie kontaktu z używanymi do dezynfekcji silnymi środkami chemicznymi. Zwiększa to także komfort leczenia, zarówno dla lekarza jak i pacjenta.

2Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe staramy się wykonywać w trakcie jednej wizyty, co pozwala zaoszczędzić Państwa czas i uniknąć niepotrzebnego stresu. Orientacyjnie – leczenie kanałowe zęba, który posiada 3-4 kanały trwa około 1-3 godziny. Czasem proces leczenia wymaga większej ilości wizyt.

3Dlaczego leczenie kanałowe jest tak kosztowne?

Leczenie endodontyczne polega głównie na opracowaniu systemu nerwowego zęba (kanałów), który można porównać do systemu korzeniowego drzewa. Ilość korzeni i kanałów może być różna (od 1 do 4 i więcej), a ich kształt bardzo różnorodny (kanały wąskie, zakrzywione, dodatkowe…). Wymaga to użycia specjalistycznych, precyzyjnych narzędzi niklowo-tytanowych renomowanych firm. Stosuje się wiele preparatów chemicznych, które wspomagają proces leczenia. Nie należy również zapominać o wyposażeniu praktyki w specjalistyczny sprzęt, bez którego niemożliwa jest nowoczesna endodoncja (o którym wspominaliśmy powyżej).

4Czy leczenie kanałowe jest zawsze skuteczne?

Czasami zdarzają się niepowodzenia, które wynikają najczęściej z nietypowej budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Efekt leczenia jest uzależniony także od stanu odporności pacjenta. Jednakże leczenie endodontyczne jest skuteczne w około 95% przypadków.